niedziela, 22 września 2024

NIEODKRYTE PERŁY

 



            Być może nie zdajesz sobie sprawy, jak ważne miejsca znajdują się tak blisko nas. I może wydaje ci się, że aby doświadczyć głębszej obecności Boga, to trzeba pojechać w jakieś odległe miejsca za granicą, a nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, co masz pod nosem.

1.      JAMNA

Wieś w Małopolsce, w gminie Zakliczyn.

W urokliwym zakątku został wybudowany Kościół Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, przywieziony i poświęcony przez św. Jana Pawła II. Zaś o godz. 15.00 każdego dnia, odprawiana jest tu Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Obok kościoła znajduje się Dominikański ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego oraz Ogród Różańcowy Ojca Pio, gdzie jest wielki różaniec wbudowany w ziemię do samodzielnego odmawiania (należy przechodzić przez kolejne koraliki i odmawiać Różaniec).

 

2.      STRACHOCINA

Wieś położna w woj. podkarpackim, w gminie Sanok.

To niewielka miejscowość, z której pochodzi św. Andrzej Bobola, patron Polski. W Strachocinie znajduje się Sanktuarium św. Andrzeja Boboli oraz tzw. Bobolówka, gdzie są zbudowane kolejne stacje Drogi Krzyżowej, przez które można przejść i odprawić Drogę Krzyżową.

 

3.      MUSZYNA – OGRÓD BIBLIJNY

Miasto w woj. małopolskim, w powiecie nowosądeckim.

Ogrody znajdują się obok Kościoła PW Św. Józefa Oblubieńca NMP.

Przedstawiają sceny z Pisma Świętego.

 

4.      PODEGRODZIE

Wieś położna w woj. małopolskim, w powiecie nowosądeckim.

To stąd pochodzi św. o. Stanisław Papczyński – założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, a także spowiednik króla Jana III Sobieskiego.

Św. o. Papczyński odegrał znaczącą rolę przy podjęciu decyzji przez Sejm w związku z wyruszeniem króla Jana III Sobieskiego z odsieczą wiedeńską.

 

5.      ZWIERZYŃ

Wieś w woj. podkarpackim, położona nad Sanem.

Znajduje się tu cudowne źródełko. Wcześniej była tu studnia, na dnie której znajdował się krzyż. W czasie II Wojny Światowej historia ta przycichła, ale ożyła i w 1995 r. zbudowano tu grotę i ustawiono figurę Matki Bożej. Miejsce to poświęcił ksiądz biskup Edward Białogowski z Rzeszowa. Droga do groty wyznaczona jest przez stacje Drogi Krzyżowej, łączące to cudowne miejsce z kościołem p.w. Św. Jana Chrzciciela.

 

Jak widzisz, miejsca związane z wiarą są na wyciągnięcie ręki. Trzeba włożyć trochę wysiłku, by je znaleźć, ale to nie jest niemożliwe.

Ewelina Szot