piątek, 7 sierpnia 2015

Informacja turystyczna



Wiem, jak trudno jest znaleźć informację o miejscach, w które może pojechać osoba na wózku. Ja się jeszcze z taką informacją nie spotkałam, dlatego sama będę takiej informacji udzielać. Będzie ona dotyczyć zarówno osób niepełnosprawnych, jak i rodzin z małymi dziećmi, które jeżdżą w wózkach. Na razie opiszę miejsca, w których byłam, a przyszłe będę opisywać na bieżąco:
Szczawnica – promenada o długości ok. 2,5 km. Po jednej stronie rzeczki dróżka wyłożona kostką lub pokryta asfaltem, przeznaczona do pieszej wędrówki z punktami gastronomicznymi, noclegami, sklepami. Po drugiej stronie rzeczki jest ścieżka rowerowa prowadząca na Słowację. W wypożyczalniach można wypożyczyć rowery nawet pięcioosobowe. Na początku promenady jest kolejka krzesełkowa.
Łańcut – dla osób na wózkach do zwiedzania park przy zamku, Powozownia i Storczykarnia, z tym, że storczyki kwitną w czasie od września do kwietnia. Koszt wstępu do Powozowni dla osoby niepełnosprawnej – 1 zł.
Bóbrka - Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Jest tam budynek z eksponatami, dom Ignacego Łukasiewicza i park z asfaltowymi alejkami. Koszt – osoby niepełnosprawne – bezpłatnie.
Biecz – rynek.
Dukla – pustelnia św. Jana z Dukli. Jest tam droga asfaltowa. Osoby niechodzące zupełnie, nie dostaną się do pustelni i do kościoła.
Folusz – przejście drogą asfaltową, a atrakcją może być złowienie pstrąga, który później zostaje dla nas przyrządzony.


Rzeszów – my jeździmy do kina Helios, do którego osoba niepełnosprawna ma bezpłatny wstęp, a jej opiekun ma zniżkę. Dla zupełnie niechodzących osób jest miejsce w pierwszym rzędzie. Ja z pomocą męża wychodzę na górę. Kino Helios jest w Galerii Rzeszów lub na ul. Powstańców.
Krynica – tego miasta nie polecam osobom niepełnosprawnym. Jest kilka miejsc, gdzie osoba niepełnosprawna może się udać, ale miasto jest zupełnie niedostosowane do potrzeb takiej osoby.
O kolejnych miejscach będę pisać później.